Godafoss Wodospad Bogów


Cześć! Mamy za sobą kolejną wyprawę. Skorzystaliśmy z długiego weekendu który wypadł 30.05-1.06.2020 r. Pierwszym punktem naszej wyprawy jest Goðafoss, zapraszamy do oglądania i komentowania! ?

Godafoss jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów Islandii, leży niecałe 500 metrów od drogi numer 1 i około 50 kilometrów na wschód od miasta Akureyri. Wodospad zasilany jest przez rzekę Skjálfandafljót, która swoje źródło ma przy lodowcu Vatnajökull.

Wyprawę rozpoczęliśmy od pozostawienia samochodu na jednym z parkingów – w naszym przypadku ten od strony zachodniej, na który zjeżdża się bezpośrednio z drogi nr 1. Aby dostać się na parking po stronie wschodniej trzeba przejechać kawałek dalej, drogą nr 1 i skręcić w prawo tuż za mostem. Po lewej stronie mijamy stację N1 oraz sklep z pamiątkami. Parking znajduje się około 200 metrów od sklepu, po prawej stronie drogi. Oba parkingi są bezpłatne.

Do zachodniego punktu widokowego prowadzą nas zadbane ścieżki – zabronione jest ich opuszczanie – zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i dbanie o unikalną i delikatną roślinność która porasta okolice wodospadu.

Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości jest to jeden z najbardziej imponujących islandzkich wodospadów. Różnorodny układ skał, duża moc – wszystko to sprawia, że warto zjechać na chwilę z trasy żeby podziwiać kolejny z islandzkich cudów natury. Wodospad ma kształt rwanej skalistej podkowy o szerokości około 30 metrów i posiada dwa główne strumienie. Lewy strumień ma wysokość około 10 metrów, podczas gdy wyższy strumień jest wysoki na 12 metrów. W zależności od siły rzeki obok dwóch największych strumieni pojawia się także kilka mniejszych. My mieliśmy szczęście podziwiać wodospad w czasie gdy poziom wody jest dość wysoki a nurt silny. Ogłuszający huk wodospadu i spektakularnie rozpryskująca się woda robią spore wrażenie.

Warto poświęcić chwilę na podziwianie wodospadu od strony wschodniej. Można wrócić po samochód i przejechać na wschodni parking, lecz wtedy stracicie niezapomniane widoki. Polecamy bardziej wyczerpujący sposób na zwiedzanie: wystarczy trzymać się ścieżki prowadzącej tuż przy brzegu rzeki. Dochodzimy do mniejszego wodospadu – Geitafoss – czyli ‘wodospad kozi’. Jest on o wiele mniej spektakularny od wodospadu Godafoss, mimo to nadal możemy podziwiać z jaką niebywałą siłą wędruje w tym miejscu rzeka.

Po chwili odpoczynku ruszamy dalej, w kierunku mostu pieszego łączącego oba brzegi. Uwaga! W dni wietrzne (czyli praktycznie codziennie) most może lekko drgać. Przejście przez most zapiera dech w piersiach, rozpościera się stąd szeroki widok na wzburzony nurt rzeki. Ciekawostką jest to, że ten stalowy most kratownicowy został zbudowany w 1930 r. Zastąpił poprzedni, drewniany z lat 1882–83.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *